Pracownia Tomografii Komputerowej

Rejestracja pacjentów odbywa się telefonicznie w dniach:

Poniedziałek – Wtorek – Czwartek w godz. 9.00- 11.00

Rejestracja : 77 40 80 187

Pracownia znajduje się w budynku Szpitala na poziomie -1.

Badanie tomografii komputerowej jest badaniem obrazowym , które wykonuje się z użyciem promieniowania rentgenowskiego. Promieniowanie rentgenowskie może mieć niekorzystny wpływ na organizm ludzki, dlatego dawka promieniowania podczas badania tomografii komputerowej jest zredukowana do najmniejszego poziomu, zapewniającego uzyskanie poprawnych technicznie obrazów. W metodzie tej wykorzystuje się zjawisko różnego pochłaniania promieniowania rentgenowskiego przez różne tkanki ciała.
Do badań tomografii komputerowej z kontrastem wykorzystuje się środek cieniujący zawierający jod, który podaje się dożylnie.  Podczas badania mogą wystąpić działania niepożądane.
W przypadku badań Tomografii Komputerowej pacjent kładzie się na specjalnym ruchomym stole, który przesuwany jest do wnętrza aparatu – daje to możliwość uzyskania obrazu wielu warstw ciała pacjenta. Pacjent powinien być nieruchomy w trakcie badania i wykonywać instrukcje lekarza lub technika i pielęgniarki w celu uzyskania lepszej jakości zdjęć.
Badanie jest bezbolesne. Na czas badania należy ubrać się w luźne i wygodne ubranie bez metalowych dodatków takich jak guziki, klamry, agrafki, broszki. Do badania trzeba zdjąć biżuterię, okulary, aparat słuchowy, protezy ruchome oraz części garderoby okolicy badanej. Szczególnie istotne jest zapewnienie ochrony przed promieniowaniem kobiet w ciąży.

Zakres świadczonych badań:
Głowa, szyja, klatka piersiowa, jama brzuszna, miednica, kręgosłup, układ kostny.

Badanie naczyniowe z rekonstrukcjami 2D i 3D:
Wysoka jakość i szybkość badania pozwala na ocenę naczyń z monitorowaniem ich wysycenia środkiem cieniującym, jest on podawany z kontrolowaną prędkością przy wykorzystaniu strzykawki automatycznej. Istnieje np. możliwość jednoczesnego zbadania całej aorty i tętnic miednicy lub tętnic od rozwidlenia aorty do naczyń stóp.
Wskazania do badania angiograficznego obejmują m.in. wady wrodzone; tętniaki aorty i innych naczyń, w tym tętniaki naczyń mózgowych; ocena tętnic nerkowych, ocena obwodowych naczyń tętniczych.
Szybkość skanowania nowoczesnego aparatu wielorzędowego pozwala na łączenie okolic badania.

 

PRZYGOTOWANIE PACJENTA DO BADANIA TK

  • minimum 5h na czczo ( większość badań tomografii komputerowej wymaga podania środka cieniującego),
  • 2 dni przed badaniem nawodnić się przyjmując większą ilość płynów ok. 1,5l/ dobę
  • bezwzględnie zażyć wszystkie leki, które przyjmuje są na stałe popijając wodą  z wyjątkiem METFORMINY
  • bezwzględnie należy wykonać badanie poziomu kreatyniny i mieć przy sobie wyniki w wersji papierowej,
  • należy unikać metalowych części ubioru i ozdób ( np. kolczyki  przy badaniu głowy, łańcuszki przy badaniu klatki piersiowej ),
  • zabrać ze sobą wyniki i zdjęcia poprzednich badań TK, karty informacyjne z pobytu w szpitalu lub inne wyniki badań
  • do badania TK jamy brzusznej i miednicy zabrać ze sobą 1l wody niegazowanej
  • godzina umówiona jest początkiem oczekiwania na badanie
  • o kolejności badań decyduje lekarz, pielęgniarka/arz lub technik w pracowni

Przeciwwskazania do badania:

  • bezwzględnym przeciwwskazaniem jest ciąża, szczególnie jej pierwszy trymestr,
  • względnymi przeciwwskazaniami są niewydolność lub upośledzona funkcja nerek,
  • w przypadku choroby tarczycy dobrze jest posiadać opinię endokrynologa dotyczącą podania środka cieniującego zawierającego jod,
  • z uwagi na wykorzystanie w obrazowaniu promieniowania jonizującego zastosowanie TK w badaniach dzieci wymaga uzasadnionych wskazań.