Dział Usprawniania Leczniczego

Rehabilitacja stacjonarna

Dział Usprawniania Leczniczego realizuje procedury w ramach rehabilitacji stacjonarnej pulmonologicznej, kardiologicznej oraz po przebytej chorobie COVID-19, które obejmują:

  1. Fizjoterapię indywidualną
  2. Fizjoterapię grupową
  3. Rehabilitację zaburzeń funkcji behawioralno-poznawczych

Stacjonarna  rehabilitacja w Szpitalu Specjalistycznym MSWiA w Głuchołazach oferuje model postępowania rehabilitacyjnego poprzez określone zasady kwalifikacji oraz zindywidualizowany program leczenia i usprawniania, kończąc na ocenie tego postępowania.

SALA ĆWICZEŃ GRUPOWYCH

W sali ćwiczeń grupowych prowadzone są zespołowe ćwiczenia oddechowe w tym ćwiczenia rozluźniające, wydłużonego wydechu, oddychania przeponowego, zwiększające ruch oddechowy dolnożebrowy oraz ogólnie usprawniające, które pobudzają do pracy wszystkie mięśnie ciała, zwiększają zakres ruchomości w stawach i poprawiają ogólną sprawność fizyczną.

SALA TERAPII INDYWIDUALNEJ

W sali terapii indywidualnej wykonywany jest drenaż ułożeniowy z wibracją ułatwiający usuwanie wydzieliny z drzewa oskrzelowego oraz  terapia magnetyczna usprawniająca mikrokrążenie w całym organizmie.

SALE TRENINGÓW WYDOLNOŚCIOWYCH

W 2 salach treningów wydolnościowych prowadzone są zajęcia na cykloergometrach (trening ciągły i interwałowy), bieżni oraz steperze z wykorzystaniem systemu do monitorowania parametrów wydolnościowych. Treningi wydolnościowe są integralną częścią rehabilitacji która jest obecnie uznaną formą leczenia chorych z chorobami krążeniowo-oddechowymi.

SALE REHABILITACJI Z WYKORZYSTANIEM WIRTUALNEJ RZECZYWISTOŚCI

W Dziale Usprawniania Leczniczego znajdują się również 2 sale rehabilitacji w warunkach wirtualnej rzeczywistości, w których odbywają się zabiegi:

  • Relaksacja, muzykoterapia w  warunkach wirtualnej rzeczywistości
  • Terapia funkcji poznawczych wspomagająca proces uwagi, spostrzegania, zapamiętywania, myślenia, rozumienia i poprawiająca sprawność komunikacyjną,
  • Indywidualne ćwiczenia oddechowe z biofeedbackiem
  • Ćwiczenia równoważne, koordynacyjne i sprawnościowe z wykorzystaniem wirtualnej rzeczywistości
  • Ćwiczenia interaktywne czyli połączenie zadań poznawczych i ruchowych
  • Ćwiczenia sprawnościowe z wykorzystaniem gier komputerowych
  • Pole elektromagnetyczne wysokiej intensywności, działające stymulująco na kurczliwość przepony, mięśnie międzyżebrowe oraz pomocnicze mięśnie oddechowe, poprawiające funkcję narządu ruchu i układu nerwowego
  • Trening z wykorzystaniem rezonansu stochastycznego stosowany w celu normalizacji napięcia mięśniowego, poprawy równowagi statycznej i dynamicznej, poprawy koordynacji ruchowej, stymulacji czucia głębokiego, poprawy chodu (rezonans stochastyczny)
INHALATORIUM

W inhalatorium wykonywane są inhalacje z leków rozszerzających oskrzela, rozrzedzających i wykrztuśnych.

 

Rehabilitacja ambulatoryjna

Dział Usprawniania Leczniczego realizuje także zabiegi w ramach rehabilitacji ambulatoryjnej w zakresie dysfunkcji narządów ruchu. Podczas konsultacji fizjoterapeutycznej doświadczony fizjoterapeuta dla każdego pacjenta ustala program rehabilitacji w oparciu o indywidualne predyspozycje. W pełni dostosowana terapia pozwala osiągnąć maksymalne rezultaty podjętego leczenia.

SALA ĆWICZEŃ INDYWIDUALNYCH

W sali ćwiczeń indywidualnych prowadzona jest rehabilitacja w dysfunkcjach narządu ruchu w tym kinezyterapia, masaż, metody specjalne.

FIZYKOTERAPIA

Fizykoterapia wyposażona jest w najnowocześniejszy sprzęt do elektroterapii, laseroterapii, światłolecznictwa, ciepłolecznictwa, krioterapii, a także do leczenia zmiennym polem magnetycznym, polem wielkiej częstotliwość, ultradźwiękami.

PRACOWNIA USPRAWNIANIA DZIECI

W pracowni usprawniania dzieci prowadzone są ćwiczenia dla pacjentów z uszkodzeniem ośrodkowego układu nerwowego oraz narządu ruchu.

CENTRUM REHABILITACJI PO PRZEBYTYM COVID-19

W pierwszym w Polsce Centrum Rehabilitacji po przebytym Covid-19 realizowany jest program rehabilitacji dla osób po zakażeniu koronawirusem. Dzięki wysoce wyspecjalizowanej kadrze medycznej chorzy przebywający w oddziale mają zapewnioną kompleksową opiekę, a w usprawnianiu pacjentów stosowane są najnowsze metody rehabilitacyjne.

Priorytetami Centrum Rehabilitacji po przebytym Covid-19 są wysoka jakość świadczonych usług specjalistycznych poprawiających zdrowie Pacjentów, duża dostępność najwyższej jakości zabiegów, odpowiadających potrzebom i oczekiwaniom Pacjenta.

W Centrum Rehabilitacji po przebytym Covid-19 prowadzone są również badania naukowe, kształcenie zawodowe oraz szkolenia.

 

Kontakt:

email: dul.rejestracja@szpitalmsw-glucholazy.pl

tel. 77 40 80 163

 

 

 

      •