W Pracowni Polisomnografii prowadzona jest diagnostyka zaburzeń oddychania w trakcie snu oraz wdrażanie i kontrolowanie leczenia aparatami typu CPAP. Zespół obturacyjnego bezdechu sennego (śródsennego) stanowi tu główną jednostkę chorobową. Charakteryzuje się powtarzającymi się epizodami niedrożności górnych dróg oddechowych (bezdechów lub spłyceń oddychania) w trakcie snu. Prowadzi do powikłań takich jak: nadciśnienie tętnicze, choroby niedokrwiennej serca (w tym zawału mięśnia sercowego), zaburzeń przewodzenia i rytmu serca, udaru mózgu.
Do głównych objawów sugerujących obecność tej choroby należą: głośne, nawykowe chrapanie, budzenie się, uczucie duszenia, dławienia się w nocy, nadmierna potliwość oraz nocne oddawanie moczu. W ciągu dnia pacjenci najczęściej skarżą się na nadmierną senność dzienną, poranne bóle głowy, upośledzenie koncentracji oraz ogólne zmęczenie.
Badanie polisomnograficzne wykonuje się w ramach pobytu pacjentów na Oddziale Chorób Płuc.
Wymagane jest skierowanie od lekarza rodzinnego lub lekarza specjalisty.
Rejestrację pacjentów od godz. 10:30 do 13:00 pod numerem: 77 40 80 270
Badanie trwa jedną noc. Podczas badania rejestrowana jest struktura snu, parametry oddechowe, chrapanie, czynność serca (EKG), pozycja ciała.
W przypadku rozpoznania zaburzeń oddychania w trakcie snu chory otrzymuje dalsze zalecenia terapeutyczne, a w przypadkach tego wymagających kwalifikowany jest do leczenia aparatem typu CPAP. Aparat generuje strumień powietrza, który wywołuje wzrost ciśnienia w górnych drogach oddechowych zapobiegających ich zapadaniu i niedrożności. Połączony jest za pomocą maski, umieszczonej dookoła nosa i ust śpiącego. Parametry pracy ustala się indywidualnie w czasie badania z aparatem autoCPAP pod kontrolą polisomnografu.
Dalsze leczenie chorych prowadzone jest w tutejszej Poradni Chorób Płuc lub Pracowni Polisomnografii.