Jubileusz 30-lecia SP ZOZ Szpitala Specjalistycznego MSWiA w Głuchołazach im. św. Jana Pawła II

Powiększ obraz

Dziś szpital ma już 30 lat – ostatnie lata to okres intensywnej modernizacji. Ale historia naszego szpitala to nie tylko modernizacja, zmiany organizacji, to także historia tysięcy pacjentów leczonych w szpitalu na przestrzeni ostatnich 30 lat.

Szpital jest samodzielnym publicznym zakładem opieki zdrowotnej, utworzonym i nadzorowanym przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji. Szpital świadczy specjalistyczne usługi w zakresie pełnej diagnostyki i leczenia oraz rehabilitacji w schorzeniach układu oddechowego oraz prowadzi kompleksową rehabilitację w zakresie chorób układu krążenia. Obecnie SP ZOZ Szpital Specjalistyczny MSWiA w Głuchołazach jest jednym z nielicznych ośrodków w kraju z wprowadzonym szeroko rozumianym kompleksowym procesem leczenia i rehabilitacji chorób płuc oraz rehabilitacji chorób układu krążenia. Rocznie placówka przyjmuje około 5,9 tysiąca pacjentów z całej Polski (ok. 36% pacjentów szpitala pochodzi spoza województwa opolskiego). Na bazie jednostek Szpitala szkoleni są studenci (m.in., rehabilitanci, pielęgniarki). Równolegle z edukacją prowadzone są też badania naukowe. Ten wielki kapitał wiedzy i umiejętności stale się powiększa i rozwija.

W tym roku placówka świętuje 30-lecie istnienia szpitala w wybudowanym budynku i oddanym do użytkowania 1987r. Swoją historię szpital pisze od 69 lat. W 1948 roku powstało sanatorium gruźlicze. Od tamtego czasu obiekt przekształcił się w specjalistyczną placówkę, która zajmuje szczególne miejsce na medycznej mapie kraju.

Uroczystości obchodów 30 lecia szpitala w dniu 18 października 2017r. rozpoczęły się mszą świętą koncelebrowaną pod przewodnictwem ks biskupa prof. dr hab. Andrzeja Czaji w kościele parafialnym pod wezwaniem św. Wawrzyńca w Głuchołazach, na której nadane zostało szpitalowi imię św. Jana Pawła II i przekazana została na ręce Dyrektora szpitala relikwia św. Jana Pawła II.

Jubileuszowe uroczystości z udziałem duchownych, parlamentarzystów, władz Departamentu Zdrowia MSWiA z Warszawy, wicewojewody opolskiego, władz samorządowych z województwa, wielu dyrektorów szpitali, instytucji, placówek z całej Polski, a także komendantów wojewódzkich i powiatowych służb mundurowych, sponsorów oraz pracowników szpitala i emerytów, odbywały się w sali widowiskowej Centrum Kultury w Głuchołazach.

Obchody były okazją do przypomnienia początków służby zdrowia MSWiA w Głuchołazach oraz podsumowania działalności głuchołaskiego szpitala.

Podczas uroczystości szpitala kilku pracowników otrzymało od Prezydenta RP złote i srebrne „Krzyże zasługi” oraz odznaki honorowe „Za zasługi dla służby zdrowia” przyznane przez ministra zdrowia. Dyrekcja szpitala wręczyła również podziękowania licznym pracownikom za wieloletnią pracę w szpitalu.